Na czym polega wtórna dystrybucja papierów wartościowych?

Wszystkim osobom inwestującym na giełdzie przyświeca ten sam cel, jakim jest osiąganie zysków. Sukces jest jednak wypadkową bardzo wielu czynników – przede wszystkim wiedzy i doświadczenia. Trzeba rozumieć mechanizmy działania giełdy – w tym kontekście mówi się m.in. o wtórnej dystrybucji papierów wartościowych.

Czym są papiery wartościowe?

Chcąc zrozumieć, czym dokładnie jest wtórna dystrybucja papierów wartościowych i na czym ona polega, należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czym w ogóle są papiery wartościowe. Otóż są to zbywalne dokumenty lub zapisy w systemie informatycznym na rachunku papierów wartościowych ucieleśniające określone prawa majątkowe. Odbywa się to w ten sposób, że uprawnienia wynikające z danego papieru wartościowego przysługują osobie wskazanej w treści tego dokumentu. Aby te uprawnienia zrealizować, właściciel papieru wartościowego musi go okazać stosownym podmiotom. Można je stracić np. wskutek zniszczenia lub zgubienia dokumentu.

Czym jest wtórna dystrybucja papierów wartościowych?

Na rynku giełdowym występują cztery fazy określone przez Stana Weinsteina. Jedną z tych faz jest dystrybucja akcji lub innych papierów wartościowych. Następuje ona w momencie, kiedy inwestorom z jednej strony zależy na sprzedaży papierów wartościowych, a z drugiej nie chcą oni przez jakiś czas kształtować cen tych dokumentów. Sprzedaż odbywa się po obniżonym kursie i bez podbijania kursu, pomimo że do obrotu trafiła spora ilość dokumentów. Natomiast wtórna dystrybucja obligacji lub innych papierów wartościowych polega na wystawieniu na sprzedaż znaczącej ich ilości – z tą jednak różnicą, że są one zazwyczaj wprowadzane do obrotu poza głównym rynkiem akcji.

Czym wyróżnia się wtórna dystrybucja papierów wartościowych?

Jak wyjaśniają eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital, najbardziej charakterystyczną cechą wtórnej dystrybucji papierów wartościowych jest to, że nie ma ona żadnego wpływu na ilość papierów wartościowych, jakie trafiły do obrotu. Nie chodzi tu o dystrybucję nowych dokumentów, a o pozyskanie dodatkowych środków.

finanse Poprzedni post 5 nawyków pozwalających oddzielić życie zawodowe od prywatnego w firmie
zloto Następny post Inwestowanie w złoto