Inwestowanie w złoto

zloto

Inwestowanie w złoto jest stosunkowo nowym zjawiskiem, bo tak naprawdę zainteresowanie tą formą lokowania kapitału pojawiło się dopiero kilkanaście lat temu. Za to w ostatnim okresie widoczne jest wręcz ogromne zainteresowanie złotem, jako miejscem przechowywania pieniędzy i wynika to z kilku przesłanek.

Pandemia i wojna

Złoto od zarania dziejów uznawane jest za bezpieczną i pewną inwestycję. Powód takiego myślenia jest prosty: nie mamy zbyt dużego zaufania do systemów państwowych, banków centralnych i papierowego pieniądza. Ten brak ufności narasta w nas w sytuacjach niepokojów społecznych czy napięć gospodarczych, a najgorzej jest, gdy mamy poczucie całkowitego odwrócenia porządku świata. To chwile, w których szukamy bezpiecznych przystani, a bezdyskusyjnie taką przystanią jest dla nas złoto. To powód, dla którego w ostatnim okresie cena kruszcu urosła, a nawet momentami był niedostępny na rynku.

Czy warto?

Bezdyskusyjnie tak. Atutów inwestowania w złoto jest wiele: to prosta inwestycja, bo złoto kupujemy jak każdy inny towar, w „sklepie”, śledzenie jego wartości to żaden wysiłek, przechowywać możemy je dowolnie, a w dodatku wkraczamy na elitarny rynek inwestorów wybierających prestiżowe produkty. Z kolei patrząc na tą inwestycję od strony praktycznej, to po pierwsze możemy kupować złoto, traktując je jako sposób na zarabianie pieniędzy i pomnażanie kapitału. Złoto to towar, a więc bywa tanie, ale i droższe. Możemy więc najnormalniej w świecie zarabiać, kupując tanio i sprzedając drogo.

Największa zaleta złota

Kupienie, sprzedaż i zarobek to zbyt mało, bo najważniejsze jest zupełnie co innego. Złoto to najlepsza ochrona naszego kapitału w bardzo długim horyzoncie czasowym. To bardzo proste, wyobraź sobie, że znajdujesz w ogródku słoik ze skarbami. Masz w nim przedwojenne obligacje, banknoty i złote monety. Co przyniesie ci zysk? Tylko złoto, cała reszta może być cenna wyłącznie dla hobbystów i kolekcjonerów.

Możesz też powiększyć swoje zarobki, decydując się na pracę przez Internet. Poznaj skuteczne sposoby na zarabianie w sieci na www.swietokrzyskie24.pl.

Co kupić?

Aby przechować złoto w długim terminie, najlepiej zdecydować się na kupno złota fizycznego, czyli takiego, które można faktycznie wziąć do ręki. Oczywiście, na rynku znajdziemy akcje kopalni złota czy ETF, które odwzorowują jego wartość. Tylko kupując je, ponownie kupimy tylko papier czy zapis cyfrowy, a nie to złoto, które z czasem zyskuje. To powód, dla którego, jeśli chcesz inwestować w złoto, postaw na to, co namacalne. Tylko, uwaga. Nie chodzi o to, aby na rękę zony trafiła złota bransoletka, ani o to, być gromadził zabytkowe puzderka, cukierniczki czy monety kolekcjonerskie. W ten sposób przepłacasz, bo płacisz za wyrób, pracę jubilera, czy opłacasz wartość sentymentalną.

Rodzaje monet bulionowych

Najlepsze do inwestycji są celowo pod tym kątem wytwarzane monety bulionowe. To monety z czystego kruszcu, które praktycznie nie zawierają domieszek lub tylko minimalne ilości, są łatwo rozpoznawalne i nie ma problemu z ich dalszą sprzedażą. Bodaj najpopularniejszą monetą bulionową jest w tej chwili wybijany w RPA Krugerrand, choć równie rozpoznawalny jest Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy czy Wiedeńscy Filharmonicy. Najbardziej opłacalne jest kupienie monety o wadze jednej uncji trojańskiej, czyli około trzydziestu jeden gramów. To spora inwestycja, dlatego można zdecydować się na nieco lżejsze monety, choć będzie to już mniej opłacalne. Na rynku znajdziemy takie o wadze pół, a nawet ćwierć uncji trojańskiej.

Poprzedni post Na czym polega wtórna dystrybucja papierów wartościowych?
Następny post Czy warto inwestować na rynku akcji?