Opanuj swoje finanse

kontrola-finansowa

Niezależnie od obecnego stanu gospodarki, powinieneś mieć finansowy plan na przyszłość. Od tego zależy w końcu Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Naucz się ściślej zarządzać swoimi pieniędzmi, przede wszystkim kontrolując bieżące wydatki i odkładając systematycznie pieniądze na nagłe potrzeby, jako fundusz awaryjny. Dzięki temu choroby, wypadki, nagła emerytura, naprawy i remonty nie będą aż takim szokiem dla Twojego domowego budżetu.

Postaraj się też żyć oszczędniej i wydawać mniej, niż byłoby Cię stać. Żyj poniżej swoich możliwości, a będziesz miał więcej do wydania lub zaoszczędzenia gdzie indziej. Spójrz na swoje finanse i zmniejsz wydatki w niepotrzebnych obszarach, na przykład rozrywce i posiłkach na wynos. Znajduj lepsze oferty w ulotkach reklamowych i korzystaj z korzystnych rabatów, gdy jest to możliwe.

A tutaj sprawdzisz, czy warto założyć konto oszczędnościowe.

Oszczędzanie to jednak podstawa. Jeśli nagle się znajdziesz bez pracy, czy ze względów ekonomicznych będziesz miał kłopoty finansowe, nadal będziesz potrzebował stałego dopływu gotówki. Zaoszczędź minimum 10 procent swojego dochodu brutto oraz planuj i oszczędzaj, by posiadać fundusze pozwalające Ci przeżyć przez minimum trzy miesiące. Jeśli możesz, spójrz na sześć miesięcy lub nawet rok do przodu.

Zacznij od podstaw: kredyt hipoteczny lub czynsz, media i żywność. Stamtąd przejdź do innych wydatków, typu kosmetyki, transport, opieka medyczna i opieka nad zwierzętami. Łatwiej jest zarządzać finansami, jeśli masz mniej długów. Spłać karty kredytowe jak najszybciej, zaczynając od tej z najniższym saldem. Spróbuj renegocjacji odsetek oraz stawki płatności. Stwórz budżet, który pozwoli Ci płacić za wszystko gotówką lub kartą debetową, zamiast ciągle polegać na kredycie. Dobry plan finansowy pozwoli Ci zabezpieczyć swoją przyszłość i spać spokojniej.

Poprzedni post Kredyt — co warto wiedzieć o tych zobowiązaniach?
Następny post Czy warto zainwestować pieniądze na płatne reklamy na Facebooku?