Czym jest blockchain?

Jeśli w ciągu ostatnich dziesięciu lat śledziłeś bankowość, inwestowanie lub kryptowaluty, być może słyszałeś termin „blockchain”, czyli technologia przechowywania danych stojąca za siecią Bitcoin.

Blockchain wydaje się być skomplikowany, i na pewno może być, ale jego podstawowa koncepcja jest naprawdę dość prosta. Blockchain to rodzaj bazy danych. Aby móc zrozumieć Blockchain, pomaga on najpierw zrozumieć, czym właściwie jest baza danych.

Baza danych jest zbiorem informacji, które są przechowywane elektronicznie w systemie komputerowym. Informacje lub dane w bazach danych są zazwyczaj ustrukturyzowane w formacie tabel, aby umożliwić łatwiejsze wyszukiwanie i filtrowanie konkretnych informacji. Jaka jest różnica między osobami używającymi arkusza kalkulacyjnego do przechowywania informacji, a nie bazy danych?

Arkusze kalkulacyjne są przeznaczone dla jednej osoby, lub małej grupy osób, do przechowywania i dostępu do ograniczonej ilości informacji. Natomiast baza danych jest zaprojektowana tak, aby pomieścić znacznie większe ilości informacji, które mogą być szybko i łatwo dostępne, filtrowane i manipulowane przez dowolną liczbę użytkowników na raz.

Duże bazy danych osiągają to dzięki umieszczeniu danych na serwerach, które są wykonane z potężnych komputerów. Serwery te mogą być czasami budowane przy użyciu setek lub tysięcy komputerów, aby mieć moc obliczeniową i pojemność pamięci masowej niezbędną wielu użytkownikom do jednoczesnego dostępu do bazy danych. Chociaż arkusz kalkulacyjny lub baza danych może być dostępna dla dowolnej liczby osób, często jest ona własnością firmy i jest zarządzana przez wyznaczoną osobę, która ma pełną kontrolę nad jej działaniem i danymi w niej zawartymi.

Poprzedni post Czym jest deficyt budżetowy?
Następny post Czym jest bilans finansowy?